4. gün: İznik - Orhangazi - Gemlik (İznik Gölü Kuzey Kıyısı) - İstanbul - Bandırma Bisiklet Turu (1997) - CycleBlaze

June 5, 1997

4. gün: İznik - Orhangazi - Gemlik (İznik Gölü Kuzey Kıyısı)

Moteldeki standart kahvaltıdan sonra gölün kuzeyindeki yolu kullanarak Gemlik'e dönmek üzere yola çıktık. Böylece gölün etrafında tam bir tur atmış olacaktık. Kuzey yolu, umduğumuzun aksine, kıyıdan gitmiyor, içerilerden dolaşıyordu. Yine de dünkü gibi güzel bir yolculuk yaptık. Öğle üzeri göl kıyısındaki Boyalıca Köyü'nde mola verdik ve köy yakınındaki Özer Restoran'da sazan yedik. Kavaklar arasında sakin ve güzel bir yerdi. Restoranın kedi ve köpekleri bizi hiç yalnız bırakmadılar. Köpeğin yavruları da varmış ama göremedik.

Boyalıca Özer Restoran bahçesi
Heart 0 Comment 0

Kuzey yolunda biraz daha fazla trafik vardı fakat rahatsız edecek kadar yoğun değildi. Orhangazi'ye vardığımızda tekrar anayola çıkmak zorunda kaldık. Buradan Gemlik'e gitmek için iki seçenek var: Anayolu takip ederek 20 km kadar trafikle boğuşabilirsiniz, ya da 1 km ilerideki kavşaktan tekrar güney yoluna girer, göl kıyısından Gölyaka Köyü'ne kadar gidip sağa döner ve bir gün önce anayoldan saptığımız Adapazarı kavşağına gelirsiniz. Yolun 10 km kadar uzamasına karşın trafikten kaçarsınız, anayolda sadece 9 km yolunuz kalmış olur. Biz tabii hangi yoldan gideceğimize daha turu planlarken karar vermiştik. Anayoldan uzak durmak için 10 değil 50 km'ye bile razıydık!

Orhangazi'den güney yoluna girdikten 3 km kadar sonra göl kıyısında çok geniş çamlık bir mesire yeri var. Göle girilebiliyor. Piknik masaları, büfeler, WC, kısaca her türlü ihtiyaca cevap verebiliyor. Kısa süre dinlendik, birkaç resim çektik. Hem haziran başı hem de hafta ortası olduğu için fazla piknikçi yoktu. Yaz ilerledikçe, özellikle de hafta sonlarında buralarda adım atacak yer olmaz sanırım...

Orhangazi Çamlık mesire yeri
Heart 0 Comment 0

Nihayet Gölyaka'ya bu sefer ters istikametten vardık ve göl turumuzu tamamlamış olduk. Sonra 10 km daha giderek yine anayola çıktık. Bundan sonra Gemlik'e kadar 9 km hep iniş. Nedense bu defa anayol o kadar kabus gibi gelmedi. Alışıyoruz galiba....

Gemlik'e döndüğümüzde o zamana kadar Mete'nin bisikletindeki yuvada duran pompanın yerinde olmadığını farkettik. Yolda bir ara düşmüş olmalı. Pompasız devam etmeyi göze alamazdık. Akşam Gemlik'deki bisikletçilerde pompa aradık. Bir tane bulduk fakat hortumu bizim süpaplara uymuyordu. Ertesi sabah minibüsle Bursa'ya gitmeye karar verdik ve oteldeki Emrah'dan Bursa'da iki tane bisikletçi adresi aldık. Ne de olsa sıradaki etap oldukça kısaydı. Gemlik'den geç saatte ayrılmakta bir sakınca yoktu.

Yapılan yol: 74 km, yolculuk süresi: 3:45 h, ortalama hız: 20 km/h, max hız: 47 km/h

Today's ride: 74 km (46 miles)
Total: 245 km (152 miles)

Rate this entry's writing Heart 0
Comment on this entry Comment 0